مراقب خود و نسل آینده باش
اصفهان،جی،بعد از سه راه همدانیان، کلینیک جی
برای مشاوره نوبت بگیرید
031-35044
09134821600
شنبه ـ دوشنبه - چهارشنبه (صبح): 10.00 - 12.00
یکشنبه - سه شنبه - پنج شنبه (بعدازظهر): 16.00 - 21.00
زایمان سزارین

زایمان سزارین اصفهان

زایمان سزارین در اصفهان یک نوع عمل جراحی است که در حوزه تخصصی زنان و زایمان انجام می شود ، در بعضی مواقع از لحاظ علم پزشکی ، مادر باردار قادر نیست به صورت طبیعی فرزند خود را به دنیا بیاورد از این رو جراح و متخصص زنان و زایمان با تشخیص به موقع و صلاح دید زایمان سزارین را انجام می دهد.

هنگامی که زنان باردار برای بررسی وضعیت خود به پزشک زنان و زایمان مراجعه می کنند. متخصص بعد از معاینه چک کردن وضعیت جنین و مادر دستور زایمان طبیعی و یا زایمان سزارین را می دهد. بنابراین زایمان سزارین در بیشتر مواقع پیش بینی می شود اما گاهی هم به دلیل تغییر شرایط مادر ، پزشک مجبور می شود به شکل اورژانسی عمل جراحی سزارین را انجام دهد. بنابراین همانطور که گفته شد زایمان سزارین (Cesarean section)  به تولد نوزاد با دخالت پزشک می گویند.

زایمان سزارین
دکتر سعیده کردجزی
جراح و بهترین متخصص زنان و زایمان در اصفهان
جراحی سزارین موفقیت آمیز
100 %
کمک به انجام زایمان طبیعی راحت
92 %
جراحی های زیبایی و متخصص بیماریهای زنان
76 %
زایمان سزارین در اصفهان با دکتر کردجزی
مشاوره رایگان
در مورد زایمان سزارین سوالی دارید تماس بگیرید 09134821600

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟

زایمان سزارین در اصفهان

عمل زایمان سزارین در اصفهان عمل جراحی است که نوزاد را از طریق برش در ناحیه مشخص ( زیرشکم ) به دنیا می آورند. این عمل در هفته سی و نهم بارداری در شرایطی که از قبل پیش بینی شده باشد انجام می گردد. بعد از انتقال مادر به اتاق عمل و بیهوشی کامل ، جراح متخصص با برش عمودی یا افقی که در تصویر نیز مشخص است بر روی شکم مادر برای خارج کردن نوزاد از رحم مادر اقدام می کند. امروزه علاوه بر بیهوشی کامل برای انجام عمل سزارین ، بی حسی نخاعی از ناحیه کمر به پایین نیز انجام می شوند. افراد بسیاری هستند که تمایلی به بیهوشی کامل برای انجام این کار ندارند و یا به مواد بیهوشی حساسیت بسیاری دارند از این رو انجام عمل سزارین به دو طریق بیهوشی کامل و بی حسی نخاعی انجام می شود.

چه دلایلی باعث می شود نوزاد به طور سزارین متولد شود؟

در بعضی شرایط بحرانی نوزاد با زایمان طبیعی متولد نمی شود و اصرار بر این قضیه با خطراتی هم برای مادر هم برای جنین همراه است بنابراین پزشک متخصص زنان و زایمان مادر را برای زایمان سزارین آگاه می کند. دلایلی که باعث انجام سزارین می شوند عبارتند از :

 •  بزرگ بودن سر یا بدن نوزاد

اصطلاحی تحت عنوان CPD  در علم پزشکی و تخصص زنان و زایمان وجود دارد. به این معنا که سر یا بدن نوزاد بیش از اندازه بزرگ است و به راحتی از رحم و مجرای عبوری گذر نمی کند. خلاف این موضوع هم صدق می کند به طوری که  لگن مادر کوچک باشد و باز هم برای خروج نوزاد مشکلاتی پیش بیاید.

 • بارداری دو یا چند قلویی

در صورت دو قلو بودن نوزادان برای اذیت نشدن مادر و کم کردن فشار زایمان معمولا زایمان سزارین پیشنهاد می شود.

 • شرایط قرار گیری جنین

در صورتی که جنین در شرایط نامناسبی قرار گرفته باشد برای مثال بریچ  شده باشد یعنی پای نوزاد یا باسن او در نزدیکی دهانه رحم قرار گرفته باشد با تشخیص پزشک زایمان سزارین انجام می شود و یا نوزاد در رحم در حالت عرضی قرار گرفته باشد صد درصد مواقع زایمان سزارین انجام می شود. همچنین در صورتی که جفت سر راهی وجود داشته باشد ، عمل سزارین انجام می شود.

 • عوارض و سختی های بعد از زایمان سزارین

زایمان سزارین جز عمل های سخت به حساب می آید چرا که تعداد بخیه ها و عمق برش بر روی شکم تقریبا زیاد است و بعد از هوشیاری مادر با مسکن های فراوان و استراحت باید درد را تسکین داد اما این امر به این دلیل که مادر باید به فرزند خود رسیدگی کند بسیار دشوار می شود. استراحت مطلق ، فشار نیاوردن به بخیه ها ، توجه به زخم و ضدعفونی کردن بخیه ها از مراقب های ویژه بعد از عمل سزارین به حساب می آید.

توصیه هایی برای دوران بعد از سزارین :

 • به بخیه ها دست نزنید و آن ها را نخارانید.
 • خندیدن با صدای بلند و محکم ، سرفه شدید ممکن است به بخیه ها آسیب برساند.
 •  از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 •  به هنگام نشستن و بلند شدن از تکیه گاه استفاده کنید.

در صورتی که در مورد زایمان سزارین در اصفهان سوالی داشتید می توانید با دکتر سعیده کرد جزی ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را مطرح کنید .

 

مراقبت های بعد از زایمان سزارین در اصفهان

معمولا مادرانی که زایمان سزارین در اصفهان انجام داده اند دو روز در بیمارستان بستری می شوند. اما بهبود زخم های زایمان ممکن است تا چند هفته طول بکشد. بنابراین بعد از زایمان، مادر باید در خانه بماند و از خود مراقبت کند. این مراقبت ها شامل:

 • خواب کافی یکی از فاکتورهای اصلی برای بهبود زودتر است.
 • هرروز راه بروید و هرروز میزان راه رفتنتان را بیشتر کنید. راه رفتن از یبوست و لخته شدن خون جلوگیری می کند.
 • از برداشتن اجسام سنگین و کارهای دشوار که به بخیه های شما فشار می آورد خودداری کنید.
 • وقتی سرفه می کنید برای جلوگیری از درد زخم هایتان یک بالش بر روی شکم هایتان نگه دارید.
 • رابطه ی جنسی بهتر است بعد از شش تا هفت هفته بعد از زایمان سزارین در اصفهان برقرار شود.

مراقبت از برش یا زخم سزارین

بعد از زایمان سزارین در اصفهان باید از زخم آن مراقبت شود. برای مراقبت نکاتی وجود دارد که شامل:

 • محل زخم را تمیز و آن را خشک کنید.
 • پانسمانی که بیمارستان برای زخم ها استفاده می کند ضد آب است، بنابراین با همان پانسمان می توانید حمام کنید.
 • بعد از مرخص شدن از بیمارستان حمام کنید.
 • هر روز دوش بگیرید.
 • زخم را جداگانه شستشو ندهید. آب و صابون به خودی خود از روی زخم می گذرند.
 • زخم را با باد سشوار بعد از حمام خشک کنید.
 • راه جریان هوا به زخم را نبندید
 • برای برداشتن پانسمان از توصیه های بیمارستان استفاده کنید.
 • از لباس های نخی و گشاد استفاده کنید.
 • استفاده از شکم بند در زمانی که زخم تازه است توصیه نمی شود زیرا باعث می شود زخم مرطوب نگه داشته شود. پس از کمی بهبود می توانید از شکم بند استفاده کنید.
 • به زخم سزارین دست نزنید و از باز کردن مداوم پانسمان خودداری کنید.
 • بدون مشورت با پزشک از هیچ کرم، پماد یا لوسیون برای زخمتان استفاد نکنید.

بهترین غذا برای شب قبل از سزارین

قبل از زایمان سزارین نباید پرخوری کنید. تنها یک غذای مختصر که به شما انرژی کافی برساند را بخورید. زیرا غذاهای چرب و دیر هضم منجر به حالت تهوع و استفراغ  به هنگام استفراغ می شوند. از طرف دیگر چون عضلات و تنفس شدید آب بدن را کاهش می دهد باید مایعات بیشتری بنوشید.

رژیم غذایی بعد از زایمان سزارین

رژیم غذایی بعد از زایمان سزارین در اصفهان بسیار مهم است. این رژیم باید حاوی مواد مغذی باشد چرا وظیفه ی آن تامین نیازهای مادر و کودک است. بنابراین رژیم بعد از رژیم باید حاوی مواد زیر باشد:

پروتئین، مواد معدنی و غذاهای غنی از کلسیم

از مزایای پروتئین می توان به کمک رشد جدید سلول ها، تسریع روند بهبودی، ترمیم بافت ها و حفظ قدرت عضلانی اشاره کرد. حبوبات سرشار از پروتئین هستند.

 مادران برای تقویت استخوان ها، دندان ها، کمک به انعقاد خون و جلوگیری از پوکی استخوان نیاز به کلسیم دارند.

غلات کامل

برای حفظ انرژی و شیردهی، غذاهای سبوس دار مانند ماکارونی، برنج قهوه ای و نان قهوه ای بهترین گزینه هستند زیرا این مواد سرشار از کربوهیدرات هستند. از طرف دیگر موادغذایی حاوی غلات کامل به رشد کودک نیز کمک می کنند.

 غذاهای غنی از ویتامین

برای ترمیم بافت ها مادران نیاز به ویتامین ها دارند. ویتامین ها به کلاژن سازی کمک می کنند و باعث بهبود بافت های اسکار که در اثر زایمان سزارین در اصفهان به وجود آمده است، می شود. بنابراین پوست جدید ایجاد می شود. از مواد غذایی سرشار از ویتامین‌های A ، C می توان به بروکلی، شنبلیله و اسفناج اشاره کرد. هم چنین سبزیجات و میوه هایی مانند هندوانه، پرتقال، توت‌فرنگی، گریپ فروت و سیب زمینی سرشار از ویتامین C هستند. ویتامین C  باعث تقویت سیستم ایمنی می شود و با عفونت ها مبارزه می کند.

 مصرف غذاهای غنی از فیبر

بعد از زایمان سزارین در اصفهان، مادران اغلب به یبوست مبتلا می شوند. یبوست باعث می شود به زخم ها و برش ها فشار وارد شود و روند بهبودی به تاخیر بیوفتد. بنابراین استفاده از موادغذایی حاوی فیبر باعث جلوگیری از یبوست می شود. از مواد غذایی حاوی فیبر می توان به میوه ها و سبزیجات اشاره کرد.

 غذاهای با هضم آسان

بعد از زایمان سزارین در اصفهان بدن دچار نفخ می شود، به همین دلیل مادران باید از خوردن غذاهایی که باعث نفخ و یبوست می شود خودداری کنند. بنابراین بهتر است غذاهایی که هضم آسانی دارند باید مصرف شود.

 غذاهای غنی از آهن

در زایمان سزارین در اصفهان مادر خون زیادی از دست می دهد. بنابراین بعد از زایمان، مادر به مصرف آهن که هموگلوبین را حفظ می کند نیاز دارد. مواد غذایی مانند زرده تخم مرغ، گوشت قرمز، جگر، میوه های خشک و … سرشار از آهن هستند. به طورکلی خانم های بالای 19 باید در حد نیاز خود آهن مصرف کنند زیرا مصرف بیش از حد آهن باعث یبوست می شود.

 مایعات

برای جلوگیری از یبوست و رفع کمبود آب در بدن، مایعات زیاد بنوشید. از خوردن نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و انرژی ژا بپرهیزید زیرا وارد شیر شما می شود و بر خواب کودک شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 محصولات لبنی

برای دریافت پروتئین، کلسیم و ویتامین های B و Dبهترین گزینه لبنیات کم چرب مانند شیر، ماست و پنیر کم چرب است. مادران شیرده باید روزانه حداقل 500 میلی لیتر لبنیات مصرف کنند.

 سبزیجات و میوه

میوه و سبزیجات سرشار از ویتامین ها، آهن و کلسیم هستند بنابراین بسیار مفید هستند.

چه غذاهایی بعد از زایمان سزارین در اصفهان نباید خورد؟

پس از زایمان سزارین مادران باید بسیار به رژیم غذایی خود دقت کنند و از خوردن غذاهایی که برای آنها در این دوران مضر است خودداری کنند. این غذاها شامل:

 • از خوردن غذاهای پرادویه خودداری کنید. غذاهای پرادویه باعث ناراحتی معده می شود. از طرف دیگر باعث تغییر طعم شیر می شود.
 • از خوردن نوشیدنی ها گاز دار و آب مرکبات بپرهیزید، چراکه ایجاد گاز می کند.
 • از مصرف الکل که باعث مختل شدن شیردهی و رشد و نمو نوزاد می شود بپرهیزید.
 • از خوردن غذاهای فرآوری شده، سرخ شده و فست فود بپرهیزید.

 

بهترین نحوه خوابیدن بعد از سزارین چیست؟

نحوه خوابیدن بعد از زایمان سزارین در اصفهان بسیار مهم است. زیرا خوابیدن اشتباه باعث فشار آوردن به بخیه ها و زخم های شما می شود. شما نمی توانید بعد از زایمان بر روی شکم بخوابید.

1- خوابیدن به پشت:

خوابیدن به پشت هیچ گونه فشاری به بخیه های شما نمی آورد. برای راحتی بیشتر می توانید یک بالشت زیر پاهایتان قرار دهید. بدی این مدل خوابیدن این است که هنگام بلند شدن به بخیه هایتان فشار وارد می شود.

2- خوابیدن به پهلو:

راحت ترین نحوه خوابیدن بعد از زایمان سزارین در اصفهان، خوابیدن به پهلو است. در این مدل خوابیدن هنگام بلندن شدن فشاری بر بخیه ها ایجاد نمی شود. هم چنین اگر به سمت چپ بخوابید جریان خون شما مطلوب می شود و عمل گوارشتان مطلوب می شود. بهتر است برای حفاظت از شکم و پهلویتان از یک بالش کوچک استفاده کنید.

3- بالا بردن قسمت فوقانی بدن:

در این مدل شما می توانید با گذاشتن چندین بالش قسمت فوقانی بدن خود را بالا ببرید. خوبی این مدل خوابیدن این است که شما راحت تر تنفس می کنید.

4- وضعیت عمودی:

یکی دیگر از وضعیت های خوابیدن بعد از زایمان سزارین در اصفهان، حالت نشسته روی یک مبل یا صندلی با کمک چندین بالش برای محافظت است. این یک وضعیت موقتی است اما هنگام بلند شدن یا شیردهی شما راحت تر هستید. صندلی های دارای پشتی متحرک، بهترین گزینه برای این مدل خوابیدن هستند.

کلام آخر

زایمان سزارین اگرچه درد زایمان طبیعی را ندارد اما ضررهای خود را دارد. اگر می خواهید زایمان طبیعی بدون دردی داشته باشید می توانید از خدمات زایمان طبیعی راحت در اصفهان ما استفاده کنید. 


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/drkordja/domains/drkordjazi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4759

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/drkordja/domains/drkordjazi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 4759

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/drkordja/domains/drkordjazi.com/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111